3 jednoduché zmeny v dýchaní, ktorými si predĺžite život
Expert na správne dýchanie a autor knihy Nádych, výdych Stuart Sandeman pomohol už tisíckam ľudí zmeniť život len tým, že ich naučil dýchať inak. My sme z jeho najnovšej knihy vybrali 3 tipy na jednoduché zmeny v dýchaní, vďaka ktorým si predĺžite život aj vy.
Už v najstarších spisoch hinduistických véd sa uvádza, že počet nádychov a výdychov, ktoré máme za svoj život k dispozícii, je daný vopred. Čím rýchlejšie ich minieme, tým skôr zomrieme. Platí to aj u zvierat.
Priemerný človek sa nadýchne 18x za minútu v porovnaní so slonom, korytnačkou, hadom alebo inými tvormi, známymi svojou dlhovekosťou, ktoré majú nižšiu dychovú frekvenciu ako človek. Zdravé dýchanie má frekvenciu 12 až 18 nádychov a výdychov za minútu. Pri väčšom objeme nastáva hyperventilácia a iné zdravotné komplikácie.
Dýchanie ústami sa prirodzene vyskytuje, ak ste v strese. Je to ako pomyselný poplašný zvonec. Ak ústami dýchate bežne, v noci aj cez deň, vaše telo premôže stres, zvýši sa tepová frekvencia aj krvný tlak. Medzi vedľajšie účinky dýchania ústami patrí napríklad: vyčerpanie, zlý spánok, spánkové apnoe, ochorenia ďasien, zúženie dýchacích ciest a mnoho ďalších. Preto je dýchanie nosom prvé a najzásadnejšie pravidlo správneho dýchania.
Kráľovnou dýchania je bránica. Ak ju nepoužívate, spôsobuje viac problémov, ako by ste si pomysleli. Je nevyhnutná pre zdravé dýchanie, správne držanie tela a fungovanie orgánov. Ak sťahujete brucho pre tesné oblečenie, príliš zatiahnutý opasok alebo jednoducho zo zvyku, mali by ste s tým prestať a dať svojej bránici dostatok priestoru na správny hlboký nádych.
V knihe Nádych, výdych nájdete okrem týchto základných tipov aj mnoho ďalších cvikov a rád, ktoré vám pomôžu:
- lepšie spať a zvládať stres,
- lepšie sa sústrediť a zlepšiť svoj výkon,
- zmierniť bolesti a zlepšiť trávenie,
- pochopiť svoje emócie a uvoľniť traumy.
Pridaj komentár