Ako a kde začať, aby deti čítali…
Niektoré deti inklinujú ku knihám už od narodenia, niektoré začnú zaujímať knižky neskôr a niektoré deti knihy odmietajú, až kým nie sú prinútené čítať povinnú literatúru na školách.
V tomto článku sa dozviete:
– ako v deťoch pestovať lásku ku knihám už od útleho veku?
– ako im vybrať tie správne tituly?
– ako sa nezblázniť z toho, keď „tvoje dieťa číta a moje dieťa nie“?
Dieťa nenúťte
Každé dieťa je iné a každé má rado niečo iné. Podporte ich v tom, čo ich momentálne zaujíma. A ak to nie sú knižky, tak to vôbec nevadí. Ale dá sa s tým niečo robiť? Minimálne sa o to môžete pokúsiť a v ďalších bodoch si povieme ako…
Vyberte tú správnu knihu
Deti sú od narodenia veľmi zvedavé, vnímavé, majú vlastný názor. A to na všetko. Ak máte doma malého nadšenca áut, tak mu neponúkajte knižky o zvieratách. Ak vaše dieťa inklinuje k divej zvery, tak ho sotva nadchne podmorský svet. A ak sa vaše malé dievčatko rado hrá s bratovými dinosaurami, tak knižka o vílach asi nebude tou správnou voľbou. Podporte ich v tom, čo ich momentálne zaujíma.
Dajte im šancu vybrať si
Vezmite svoje dieťa do kníhkupectva či do knižnice a dajte mu šancu, aby si knižku vybralo samo. Môžete pri tituloch podebatovať, spoločne si vymieňať názory, kúsok z kníh predčítať a spoločne vybrať tituly, ktoré s vami pôjdu domov. Deti sa nielen zabavia, no proces rozhodovania im dodá aj sebadôveru a zároveň pocit dôležitosti, že na ich názore záleží. Je tiež veľká šanca, že tituly, ktoré si vybrali samé, ich tak rýchlo neomrzia. Pre deti je to zábava a takto spoločne strávený čas je na nezaplatenie.
Čítajte (alebo listujte) knihy pred spaním
Vyberte vhodný titul na večerné čítanie a predĺžte tak večierku o 10 minút. Dieťa sa poteší a bude ochotnejšie súhlasiť, že si pár strán z knižky vypočuje. Odporúčame vtipné príbehy o zvieratkách od autorky Rachel Brightovej. Naše Veveričky, Vĺčik, či Veľryba malých čitateľov rozhodne zaujmú a pobavia. A pre tie deti, ktoré už čítajú samé, odporúčame napr. – Janka, Alex a mravec z kredenca, alebo Chlapec, ktorý stratil iskru.
Na veku (ne)záleží
V tomto prípade viac, ako si myslíte. A záleží aj na tom, ako je dieťa nastavené – či ma rado vtipné príbehy, alebo či také, o ktorých môže premýšľať a veľa sa pýtať. Napríklad knižku Svet potrebuje človeka, ako si ty neprečítate trojročnému dieťaťu. Pre prváčika, ktorý sa ešte len zoznamuje s písmenkami, je ideálna kniha Koala, ktorá môže, určená deťom vo veku 3+, pretože ju dokáže neskôr čítať samé.
Príbeh koncom nekončí
Kniha skončí vtedy, kedy chcete vy. So staršími deťmi o príbehu diskutujte. Venujte im ten čas navyše, rozprávajte sa o deji, čo ich zaujalo, čo ich pobavilo, či dojalo. Ukážte im, že prejaviť emócie je normálne. V tomto bode vám vrelo odporúčame knihy od autorky Almy Gross – Pretože si výnimočná a Vieš, ako veľmi ťa ľúbim? V závere týchto kníh sú poznámky pre rodičov a rady, ako v deťoch budovať zdravú ctižiadosť, alebo ako vyzdvihnúť ich silné stránky, aby sa cítili výnimočné.
Asi sa spoločne zhodneme, že čítanie je dôležité. Deťom rozvíja predstavivosť, zvedavosť, učí ich pozornosti a zároveň buduje bohatšiu slovnú zásobu. Preto veríme, že sme týmto článkom pomohli aspoň niektorým z vás. Pre viac tipov na vhodné tituly nám pokojne kedykoľvek píšte. Veľmi radi vám pomôžeme s výberom tej správnej knižky.
Pridaj komentár