Desať vecí, ktoré by ste mali vedieť o Vianočnej kolede Charlesa Dickensa
„Hneď na začiatku si povedzme, že Marley zomrel.“ Týmito slovami nás Dickens uvádza do jedného z najkrajších vianočných príbehov, do sveta Vianočnej koledy, predstavujúc nám nezameniteľné postavy Ebenezera Scrooga, troch duchov Vianoc, malého Tima a mnoho ďalších.
Hoci jej písaním strávil iba niekoľko týždňov, Vianočná koleda o starom a lakomom Scroogeovi je už takmer dve storočia nezameniteľnou a neodmysliteľnou vianočnou klasikou, vďaka čomu vzniklo niekoľko rôznych adaptácií – javiskových i televíznych.
My vám teraz prinášame desať vecí, ktoré ste možno o tejto vianočnej klasike netušili, vrátane jej pôvodného názvu, toho, čo sa stalo s pôvodným rukopisom i pomerne slávneho amerického autora, ktorému sa Vianočná koleda vôbec nepáčila.
1. Vianočná koleda bola len jednou z niekoľkých vianočných príbehov napísaných Charlesom Dickensom. Pôvodný a celý názov znel Vianočná koleda. Próza. Príbeh o duchoch Vianoc (A Christmas Carol. In Prose. Being a Ghost Story of Christmas.).
2. Dickensovi trvalo iba šesť týždňov, kým napísal Vianočnú koledu, pretože bol pod finančným nátlakom. Údajne vznikla počas dlhých prechádzok nočným Londýnom.
3. Vianočná koleda bola prvýkrát publikovaná 19. decembra 1843 a prvotný náklad sa vypredal do Štedrého večera. Už o rok neskôr mala koleda 13 dotlačí a stále patrí k jednej z najpredávanejších kníh – i po 180 rokoch.
4. Dickens nezarobil veľa z prvých edícií a dotlačí aj napriek tomu, že išlo o bestseller. Mal veľmi vysoké požiadavky na vizuál knihy a spôsob viazania a cena materiálov mu ubrala veľkú časť z potenciálneho zisku.
5. Ako väčšina Dickensových diel, aj Vianočná koleda odrážala a komentovala sociálne postavenie vtedajšej doby. Dickens sa celý život snažil pomáhať chudobným. Pre vlastné skúsenosti s rodinnými dlhmi musel odísť zo školy a začať pracovať v továrni. Jeho životopisec, Michael Slater, označil Vianočnú koledu za autorovu snahu „… otvoriť srdcia prosperujúcich a mocných voči chudobným a bezmocným…“.
6. Po publikovaní Vianočnej koledy nechal Dickens svoj 66-stranový značne prepracovaný rukopis zviazať do karmínovej kože a pozlátiť, aby ho daroval svojmu priateľovi – a veriteľovi – Thomasovi Mittonovi, ktorého meno bolo na obálke napísané zlatým písmom.
Digitálnu kópiu zviazaného rukopisu Vianočnej koledy si môžete pozrieť na stránke The Morgan Library & Museum.
7. Internetová databáza filmov eviduje viac ako 100 rôznych verzií Vianočnej koledy, vrátane počítačovej hry, krátkeho filmu z roku 1908 s Tomom Rickettsom (anglický herec, ktorý údajne režíroval prvý film natočený v Hollywoode), ako aj film Vianočná koleda a zombíci (A Christmas Carol and Zombies) z roku 2015. Existujú aj dve baletné predstavenia a štyri operné verzie.
8. Viac ako 20 televíznych seriálov má epizódy inšpirované motívom Vianočnej koledy ako napríklad Konečne zvoní (Saved by the Bell), Doctor Who, Sladký život Zacha a Codyho (Suite Life on Deck) či Flinstonovci.
9. Vianočná koleda tak spopulárnela, že len pár mesiacov po prvom vydaní sa Charles Dickens dostal do súdneho sporu s vydavateľským domom, ktorý začal pre vysoký dopyt tlačiť pirátske kópie.
10. Kým zo strany Dickensových spisovateľských rovesníkov bola Vianočná koleda vnímaná pozitívne, 32-ročný Mark Twain nebol jej fanúšikom. Dickens bol považovaný za prvého autora, ktorý sa zúčastňoval na knižných turné. Keď počas svojej druhej návštevy USA v rámci jedného z týchto turné čítal publiku Vianočnú koledu, Twain ju ohodnotil slovami: „Nie je v tom žiadne srdce. Žiadne pocity – brak zaobalený do pozlátka zimy.“
Pridaj komentár