Dych: Nová veda o stratenom umení
T iAko dýchať správne? Novinár James Nestor precestoval celý svet, aby to zistil.
Pri každom rozhovore, videu alebo príspevku o knihe Dych od Jamesa Nestora sa opakuje jedna veta – Ak dýchate, tak túto knihu potrebujete – a nič pravdivejšie ani výstižnejšie sa o nej nedočítate, preto si v tomto článku ukážeme, prečo je to tak a prečo by si ju mal prečítať naozaj každý.
Autor knihy, James Nestor, je novinár a spisovateľ. Okrem iného sa zaoberá hĺbkovým potápaním bez dýchacích prístrojov, prednáša o dýchaní na prestížnych amerických univerzitách a spolupracuje napríklad na projekte, ktorého cieľom je porozumieť komunikácii medzi veľkými morskými cicavcami pomocou technológií. Výskumu o dýchaní sa venuje viac ako desať rokov a priviedli ho k nemu jeho vlastné problémy súvisiace s dýchaním.
Počas výskumu sa dozvedel, že až 90 percent ľudí dýcha nesprávne, čoho výsledkom sú rôzne civilizačné ochorenia, astma, vysoký krvný tlak, alergie alebo chrápanie. Čítate správne, chrápanie je výsledkom zlého dýchania a nie je to bežná vec, ktorá sa ľuďom jedného dňa z ničoho nič objaví. V rôznych reklamách v televízii na nás vyskakujú čarovné spreje, ktoré s chrápaním pomáhajú, no v skutočnosti sa ho dá úplne zbaviť už za niekoľko dní alebo týždňov tým, že sa naučíte správne dýchať.
Nejde o nejakú modernú prelomovú praktiku, s ktorou prišli vedci iba dnes. James Nestor v knihe skúmal aj tisícky rokov staré pramene, pretože už pradávne civilizácie vedeli o tom, aké je dýchanie pre zdravie a dlhý život ľudí podstatné. V podnadpise knihy sa preto píše: Nová veda o stratenom umení, keďže až v posledných rokoch lekári, vedci a rôzni tréneri začali zisťovať, že nie je jedno, ako dýchame, a že správne dýchanie má ohromné účinky na naše zdravie.
Kniha sa venuje niekoľkým témam a všetky z nich spája dýchanie. Autor ide naozaj do hĺbky a dozviete s o dýchaní úplne všetko. Je v nej veľa odborných informácií, no sú písané veľmi zrozumiteľne. Navyše, na to, aby ste sa naučili dýchať správne, nepotrebujete vedieť naspamäť všetky názvy tých zložitých procesov, stačí si len uvedomiť, ako to celé funguje.
Autor ide od začiatku a to doslova, rozoberá vznik života, evolúciu ľudstva. Na rôznych príkladoch a štúdiách poukazuje na to, prečo sa ľudia vzdialili od toho pôvodného „správneho“ spôsobu dýchania a čo sa tým zmenilo napríklad na stavbe nášho tela. Rozmýšľali ste niekedy nad tým, prečo majú ľudia žijúci v rôznych lesných kmeňoch krásne rovné biele zuby bez toho, aby niekedy v živote navštívili zubára? Dokonca aj na tom má svoj podiel spôsob dýchania.
Evolúcia nemusí znamenať progres. Znamená len zmenu a život sa môže zmeniť k lepšiemu aj horšiemu. Ľudské telo sa dnes mení spôsobom, ktorý nemá nič spoločné s prežitím silnejšieho a s prirodzeným výberom. Namiesto toho si osvojujeme rysy, ktoré sú škodlivé pre zdravie, a navyše ich odovzdávame aj ďalším generáciám.
Dýchanie je automatická činnosť, nad ktorou väčšina z nás vôbec nerozmýšľa. No nie je jedno, či dýchame nosom alebo ústami, ako často, rýchlo, zhlboka alebo plytko. Rozdiel je dokonca aj v tom, či dýchame prvou alebo ľavou nosnou dierkou, pretože každá z nich vplýva na inú časť mozgu alebo nervovej sústavy. Tým pádom je výsledok takéhoto dýchania iný.
V knihe sa dozviete viac aj o meditácii a joge, ktoré boli pôvodne čisto dychovými cvičeniami, bez pohybu alebo rôznych krkolomných polôh. Dočítate sa v nej aj o otužovaní, veľakrát sa tam spomína Wim Hof a jeho praktiky, dozviete sa napríklad, prečo bol Emil Zátopek taký úspešný a čo ho odlišovalo od ostatných bežcov. Kniha je skvelá aj pre všetkých športovcov, ktorí chcú zlepšiť svoje výkony, pretože dýchanie to dokáže a dôkazom sú tí, ktorí vyhrali olympiády práve preto, že dýchali ináč ako ich súperi. Spomínajú sa v nej aj operní speváci, ktorí si vďaka dýchaniu dokázali zväčšiť kapacitu pľúc.
Na konci knihy sú v rámci prílohy podrobné návody na všetky dychové techniky a cvičenia (pránájáma, sudaršana-krijá, tummo, nádi šódana, koherentné dýchanie, dýchanie podľa Butejka a mnoho iných) aj so zoznamom problémov, ktoré tieto techniky pomáhajú zlepšovať. Navyše, sám autor má na svojej webovej stránke niekoľko inštruktážnych videí so všetkými technikami, takže po absolvovaní teórie budete mať aj dostatok zdrojov na pomoc s praxou.
Pozitívnych dopadov správneho dýchania je mnoho (ak by sme sa to učili už od mala, dnešná generácia by takmer vôbec nemala problémy s alergiami, astmou, vysokým krvným tlakom, dokázali by sa predísť rôznym civilizačným ochoreniam, ľudia by v noci nechrápali, nedusili by sa, nemuseli by si dennodenne striekať do nosa spreje na jeho uvoľnenie, nemali by krivé zuby, vedeli by zvládať stres a únavu, viac sa sústrediť, …) a dôkazov o fungovaní taktiež, všetky nájdete v tejto knihe, je v nej aj mnoho iných zdrojov, po ktorých môžete siahnuť, ak by ste sa chceli dozvedieť ešte viac a ísť ešte viac do hĺbky.
„Ak by som mal obmedziť svoje rady pre zdravší život len na jedno odporúčanie, určite by som povedal, že sa treba naučiť lepšie dýchať,“ napísal slávny lekár Andrew Weil.
S naším telom a celkovo sami so sebou strávime celý život, preto je veľmi dôležité vedieť, ako ho čo najlepšie a najefektívnejšie využívať, aby sme mohli žiť dlho a kvalitne. Ak by ste sa radi naučili naplno využívať aj svoju myseľ, odporúčame vám prečítať si našu novinku Myseľ bez hraníc, vďaka ktorej sa naučíte, ako sa efektívnejšie učiť, lepšie sústrediť, rýchlejšie čítať či kritickejšie myslieť.
Autorka článku: Klaudia
Pridaj komentár