„Je potrebné tému menopauzy otvárať v spoločnosti, destigmatizovať, búrať mýty a predsudky…“ (rozhovor s odborníčkou Leilou Zajac)
Menopauza sa týka každej ženy, teda polovice populácie, a aj tak sa o nej takmer nehovorí. V rozhovore s PharmDr. Leilou Zajac sa dočítate, aký je stav informovanosti na Slovensku, s akými otázkami ju ženy najčastejšie kontaktujú alebo čo ju viedlo k založeniu projektu „Všetko o menopauze“.
V auguste sme v Tatrane vydali slovenský preklad knihy Menopauza od Daviny McCall a doktorky Naomi Potterovej. Publikácia sa vďaka svojej užitočnosti a krásnemu grafickému spracovaniu stala celkovým víťazom The British Book Awards 2023.
Davina McCallová sa rozhodla, že začne šíriť osvetu o perimenopauze a menopauze po tom, čo sama začala prežívať príznaky a zistila, že informovanosť na túto tému je nízka. Projektu „Všetko o menopauze“ ste sa začali intenzívne venovať v roku 2021. Čo bolo vo vašom prípade tým zlomovým momentom, kedy ste si povedali, že na Slovensku niečo podobné chýba?
Téme ženského zdravia a wellbeing-u som sa venovala už dlhšie. (Peri)menopauza ma začala viac zaujímať, keď som si uvedomila, že nielen ja, ale ani ženy v mojom okolí o tomto období veľa nevedia. Fascinuje ma najmä kvôli tomu, že sa na ňu dá pozrieť nielen z biologického, ale aj psychologického a sociálneho aspektu.
Čím viac som sa zahĺbila do štúdia, tým viac som zisťovala ako pozadu sme na Slovensku v informovanosti, v dostupnosti rôznych terapií, ale aj vo vnímaní zodpovednosti za svoje zdravie.
Preto mi tento projekt dáva veľký zmysel. Aby každá žena, ktorá má záujem, mohla zodpovedne a aktívne zobrať svoje zdravie do vlastných rúk, vedela, aké zmeny sa dejú v tele a na tele, aký majú dopad na dlhodobé zdravie a čo s tým.
Pociťujete aj po dvoch rokoch existencie projektu, že je informovanosť stále nízka? Kde vidíte najväčšie medzery v informovanosti o menopauze na Slovensku?
Áno, žiaľ. Na to, aby sa informovanosť signifikantne zvýšila sú potrebné systémovejšie zmeny, jeden človek nestačí.
Je potrebná edukácia na rôznych úrovniach:
- všeobecná o prevencii a ženskom zdraví, začínajúca už na školách, na témy od prvej menštruácie až po menopauzu, o vplyve hormónov z vaječníkov na celkové zdravie ženy.
- špecifická edukácia o menopauze a najnovších terapeutických postupoch pre študentov a študentky medicíny a farmácie.
V zahraničí sa tiež veľa hovorí o tzv. „shared decision-making“- zdieľanom rozhodovaní o svojej liečbe, ktoré by malo byť súčasťou dobrej klinickej praxe.
Je potrebné tému menopauzy otvárať v spoločnosti, destigmatizovať, búrať mýty a predsudky, aby sa ženám ľahšie a zdravšie starlo, aby toto obdobie nebolo spájané s hanbou a negatívnymi pocitmi. Pretože spoločnosť, v ktorej sa zdržiavame, a náš postoj k menopauze a starnutiu majú veľký vplyv na to, či menopauzálna skúsenosť bude pozitívna alebo negatívna.
S akými problémami alebo otázkami o menopauze vás ženy najčastejšie kontaktujú?
Častejšie sa na mňa obracajú mladšie ženy okolo 40-ky, ktoré sú v perimenopauze (príp. v skorej menopauze), majú výrazne zníženú kvalitu života, a chcú vedieť aké majú možnosti, či potrebujú hormóny a ak áno, aké.
Nie vždy je ľahké vedieť sformulovať svoju otázku lekárke, vedieť čo sa pýtať, či vôbec nájsť odvahu sa opýtať, môže sa tiež stať, že chýba validácia alebo čas zo strany lekára/lekárky, sa týmto otázkam vôbec venovať. Vo výsledku je často ženám ponúknutá jediná možnosť (napríklad hormonálna antikoncepcia), bez ďalšieho vyšetrenia či vysvetlenia, alebo sa majú ísť poradiť do lekárne.
Práve ženy v období medzi 40-50 sú v tomto smere najviac zanedbané, pretože sú vraj ešte „príliš mladé“ na to, aby sme sa vôbec rozprávali o menopauze.
Počas konzultácií často riešime hormonálnu substitučnú terapiu, aj v perimenopauze, riziká, nežiaduce účinky, vysvetlíme si rôzne typy – výhody, nevýhody.
Davina v knihe Menopauza objasňuje aj históriu – odkiaľ pramení stále prítomný strach z hormonálnej substitučnej terapie (dokonca aj v odborných kruhoch), búra mýty a predkladá najnovšie vedecké poznatky.
Ženy chcú vedieť viac, chcú poznať svoje možnosti, chcú mať dobrú kvalitu života, chcú o sebe rozhodovať a to vnímam ako obrovský pokrok.
Pri odbornej redakcii knihy Menopauza ste na niektoré miesta dopĺňali informácie o rozdieloch v liekoch/liečbe na Slovensku a v Británii. Ak porovnáte prístupy a systém liečby v týchto dvoch krajinách, sú rozdiely citeľné?
Rozdiely sú markantné aj v prístupe k téme aj v liečbe a dostupnosti rôznych terapeutických možností. V UK už téma menopauzy rezonuje aj v celospoločenských debatách, zamestnávatelia sa snažia o tzv. „menopause-friendly“ pracoviská…
UK vláda minulý rok tiež schválila 10-ročnú stratégiu pre ženské zdravie, ktorej súčasťou sú o.i.:
– plán pre zavedenie edukácie pre zdravotníckych pracovníkov špeciálne zameranej na ženské zdravie (vrátane menopauzy).
– zabezpečenie dostupných informácií pre ženy, aby sa vedeli lepšie rozhodovať o svojom zdraví.
– snaha o tzv. “shared decision making” (spoločné žena-lekár(ka) rozhodovanie o liečbe).
Samozrejme od stratégie po implementáciu je dlhá cesta, ale tento prvý krok validácie (že je vôbec potrebné sa touto otázkou zaoberať) je niečo, čo u nás úplne absentuje.
Na rozdiel od UK – na Slovensku zatiaľ neexistujú špecializované kliniky pre manažment menopauzy a tiež všeobecní lekári nemajú kompetencie pre predpisovanie hormonálnej terapie.
Takisto u nás nie sú dostupné mnohé druhy hormonálnej terapie (napr. rôzne formy lokálnej estrogénovej liečby pre genito-urinárny syndróm menopauzy; systémové estradiolové náplasti a iné).
Máme sa kam posúvať, aby sme sa vôbec priblížili štandardom v menopauzálnej starostlivosti v UK aj mnohých iných štátoch.
Hlavnou myšlienkou celej knihy je odkaz, že ženy si menopauzu nemusia iba pretrpieť a znížiť si tak kvalitu života, jej príznaky sa dajú zmierniť. Využívajú ženy na Slovensku dostupné prostriedky alebo stále u väčšiny prevláda skôr trpiteľský prístup?
Prieskum, ktorý som zrealizovala na vzorke vyše 1.000 žien na Slovensku preukázal, že prevláda skôr trpiteľský prístup, ktorý vyplýva zo spoločenskej normy, z chýbajúcej edukácie ale aj z nedostatočných možností, ktoré náš zdravotný systém ponúka (vzdelávanie, prevencia, diagnostika, terapia).
Ale, ženy v mojej bubline už chcú využívať dostupné prostriedky, aj keď by mali ísť za zdravotnou starostlivosťou do Viedne alebo do Prahy.
Ak sa o menopauze hovorí, častokrát je to skôr strašiak spájaný so starnutím a nepríjemnými symptómami. Dá sa obdobie perimenopauzy a menopauzy vnímať aj pozitívne? Čo zvyknete radiť ženám, ktoré majú z tejto fázy života strach a pociťujú beznádej?
Starnutie je prejavom života, preto ho nie je dobré vnímať ako strašiak, skôr ako príležitosť.
Prirodzená menopauza je míľnik v živote ženy, je súčasťou jej života rovnako ako starnutia.
Áno, strach a beznádej sa občas objavia, najmä v tomto prechodovom období, no netreba sa v týchto pocitoch príliš dlho utápať. Niečo pekné končí a niečo ešte krajšie začína.
Obdobie po menopauze v Japonsku volajú – Druhá jar života; obdobie na znovuobjavenie seba, svojej sily a talentov.
Projekt Všetko o menopauze – vznikol s cieľom poskytnúť nielen pozitívny náhľad na toto životné obdobie, ale aj vedomosti, usmernenie, podporu, no najmä presvedčenie, že samy môžeme veľmi prispieť k tomu, aby sme sa cítili dobre aj v (peri)menopauzálnom období.
Dôležité je viac si všímať potreby svojho tela (ktoré môže byť aj unavenejšie, aj ubolenejšie) a najmä adekvátne na ne reagovať. Na toto žiaľ často zabúdame v našich stresových životoch.
Dobré je si vytvoriť taký svoj „tool-box “- krabičku s nástrojmi, unikátnu pre každú z nás. Myslím pod tým súbor rôznych drobností, stratégií, ktoré nám umožnia prosperovať. Je na nás, čo si do svojej krabičky prihodíme a čo odoberieme, podľa toho, čo práve potrebujeme, alebo čo nám už neslúži. Neexistuje jedno priamočiare riešenie, vždy je to súbor viacerých denných malých rozhodnutí, ktoré urobia tú zmenu.
Držím palce každej jednej z nás pri tvorbe svojho vlastného „tool-boxu“, aby sme mohli využiť potenciál novej životnej etapy naplno.
Viac o projekte „Všetko o menopauze“ si môžete prečítať na www.vsetkoomenopauze.sk.
Pridaj komentár