Naše obľúbené knihy roka 2021
V tomto roku sa nám podarilo vydať neuveriteľných 55 skvelých kníh, na ktorých pracovalo nespočetne veľa ľudí. Radi by sme sa s vami podelili o tituly, ktoré nám prirástli k srdcu najviac. Toto je výber Vydavateľstva Tatran za rok 2021.
Eva Mládeková, riaditeľka: Starec a more príbehov (Carsten Henn)
Starec a more príbehov je neskutočne dojímavá kniha, ktorá mi pripomenula starých kníhkupcov z čias, keď sa stálo v dlhých radoch na nové knihy. Neha, s ktorou bral kníhkupec knihu do rúk, pripomínala nežný dotyk milenky, ktorej patrila celá jeho pozornosť a láska. Dajte sa uniesť do sveta fantázie, kde príbehy sú tým pravým korením života. Zavŕtajú sa do vašej mysle a precitnú vo chvíli, keď ich pomoc najviac potrebujete. Ukážu vám svetlo v beznádeji a cestu z osudných omylov.
Lucia Mládeková, managing director: Vinný od narodenia (Trevor Noah)
Trevora Noaha, obľúbeného moderátora s vlastnou show, ktorý cestuje po celom svete a vystupuje ako stand-up komik pred vypredanými sálami, som s nadšením sledovala dávno predtým, ako mu vyšla kniha Vinný od narodenia. Nebolo pre mňa preto žiadnym prekvapením, že sa celou knihou vinie Trevorov neutíchajúci zmysel pre humor a satiru, ale aj krásne puto k nebojácnej a milujúcej matke, ktorá chránila svojho syna pred kolotočom chudoby, násilia a týrania a ukázala mu cestu k slobode, vzdelaniu a dôstojnému životu. Bezpochyby moja obľúbená kniha roka 2021 od prvej strany až po tú poslednú.
Eva Melichárková, šéfredaktorka: V pokročilom štádiu (Nina Lykke)
Ťažko sa mi vyberá z toľkých skvelých titulov, mnohé mi prirástli k srdcu, ale najlepšie som sa zabávala pri čítaní knihy súčasnej nórskej spisovateľky Niny Lykke V pokročilom štádiu. Hlavná hrdinka knihy, lekárka v strednom veku, ostro a s riadnou dávkou čierneho humoru kritizuje súčasnú situáciu a názorové trendy rozšírené v krajinách západnej civilizácie, hoci sama trpí viacerými modernými nešvármi. Jej svojrázny pohľad na blížnych a prístup k nim trochu berie dych, ale jej názory sú rozumné a človek s nimi nakoniec musí súhlasiť, i keď spôsob, ako rieši svoje problémy, jej väčšinou spôsobí ďalšie. Je nám to však veľmi blízke a sympatické, lebo v podstate postupujeme rovnako.
Inka Martinová, redaktorka: Hamnet (Maggie O’Farrellová)
Z tohtoročnej produkcie Vydavateľstva Tatran na mňa najsilnejšie zapôsobil román Maggie O’Farrellovej Hamnet. Autorka vytvorila z mála známych historických faktov mimoriadne uveriteľnú verziu intímneho života Williama Shakespeara a jeho rodiny. Osobitým lyrickým až impresionistickým spôsobom stvárnila nielen živé portréty veľkého dramatika, jeho o niekoľko rokov staršej manželky Anne/Agnes a troch detí, z ktorých jedno, syn Hamnet, zomrelo na mor, ale zachytila najmä hlboký, neutíchajúci žiaľ za mŕtvym synom, ktorý poznačil celú rodinu. Záverečná scéna, keď sa Agnes príde pozrieť do Londýna na predstavenie Hamleta a pochopí skrytý zámer autora – svojho manžela – patrí k najvýnimočnejším v literatúre. A veľmi ma dojala aj scéna opičky – nositeľky blchy nakazenej morom – a malého plavčíka, ktorý tú blchu, nie opičku, priniesol na loď a potom do Európy.
Adriana Oravcová, redaktorka: Hrdinovia (Stephen Fry)
Anglický komik, moderátor a spisovateľ Stephen Fry napísal voľné pokračovanie svojej predchádzajúcej knihy Mýty. Kým v prvej časti sa zaoberal vznikom sveta z chaosu, pôvodom bohov, ľudí a rozličných príšer, v tejto knihe sa sústreďuje na silné osobnosti mýtov, ako boli Perseus, Iason, Teseus, Herakles a Odyseus. Na Fryovom skvelom prerozprávaní známych príbehov si cením najmä to, že sa prihovára súčasnému čitateľovi, je oslobodené od zbytočného balastu a okorenené typickým britským humorom. Antický svet je zobrazený a komentovaný z pohľadu súčasníka, dej je dobrodružný a dynamický a predstavuje hrdinov antických bájí, ktorí dodnes nestratili nič zo svojej obdivuhodnej schopnosti prekonávať prekážky, bojovať proti nepriazni osudu a zostať tak zdrojom a inšpiráciou európskej a svetovej kultúry.
Petra Sršňová, online marketing: Kniha túžob (Sue Monk Kiddová)
Príbeh z doby začiatku nášho letopočtu dáva histórii dušu a žene silu slova. V jeho centre stoja hrdinky, ktoré v čase zrodu našej kultúry nemali hlas – boli nemé a umlčované. O to viac túžili byť vypočuté. Autorka pri zostavovaní osudu Any, manželky Ježiša Krista, vychádzala z podrobného štúdia evanjelií. Evanjelií, ktoré prešli mnohými výkladmi, no nikdy neodmietli myšlienku, že po boku Ježiša, zdravého mladého muža, niekedy stála milujúca a oddaná žena. Kniha túžob je teda len jednou z možných interpretácií raného kresťanstva. Je to krásna interpretácia bez pátosu. Plná podmanivej ľudskej obyčajnosti, túžby po vzdelaní a potreby rovnosti človeka nielen pred Bohom, ale aj pred ľuďmi samými.
Klaudia Feketeová, e-shop & office: Tam hore (Matúš Mahút)
Existujú knihy a KNIHY. Pri čítaní Tam hore viete už po prvých stranách, že máte v rukách KNIHU, ktorá vás vynesie až na najvyšší kmeň literárneho potešenia. Históriu ľudstva vám predstaví kmeň opíc, ktoré budete milovať aj nenávidieť zároveň. Kniha plná úžasných alegórií, dôvtipu, historických referencií a nádherného jazyka je nadčasovým dielom, ktoré sa nikomu nevtiera svojimi myšlienkami, nechce nasilu upútať. Len vám pomaly nastavuje zrkadlo. Je to to najlepšie, čo som tento rok čítala a odporúčam ju všetkými desiatimi! Najmä ak sa radi strácate medzi riadkami.
Tereza Bartoňová, obchodný zástupca: Strážkyňa slnka (Maja Lunde)
Strážkyňa slnka sa stala mojou obľúbenou knihou tohto roka, pretože priniesla originálny príbeh (nielen) pre detského čitateľa. Autorka tu opäť použila tému straty blízkej osoby, ale pracuje s inými emóciami ako tými, ktoré čitateľ našiel v jej predchádzajúcom príbehu Snehová sestra. Mne sa Strážkyňa slnka páčila o niečo viac, je totižto pre staršie deti a veľmi dobre je tu spracovaná aj téma dospievania, ktorým si každý z nás musí prejsť, no každý ho znáša inak a pre každého prichádza v inom období. Magický a trochu tajomný príbeh je doplnený dych berúcimi ilustráciami Lisy Aisato, ktoré jednoducho musíte milovať.
Renáta Koutenská, backoffice & sociálne siete: Budem iná (Zuzka Šulajová)
Milujem literatúru, v ktorej je každá veta pôžitkom, ako je tomu napríklad v tohtoročných románoch Hamnet, V pokročilom štádiu či Tam hore. Milo ma prekvapilo, keď sa mi medzi obľúbené knihy roka 2021 zatúlala aj kniha cielená skôr na násťročných. Budem iná ma však absolútne pohltila a dva dni som ju nepustila z rúk. Do hĺbky rozpracované trpké témy sa striedali so sladkastou chuťou prvých lások a slzami zaliatou slanou beznádejou nájsť si vo svete svoje miesto. Kombinácia, ktorá opojí vaše zmysly a rozbúcha vám srdce, ako keď ste mali pätnásť a mysleli ste si, že viete, o čom je život. Verte mi, aj napriek rozsahu 768 strán si budete želať, aby sa to neskončilo.
Martina Dovjaková, office: Všetky farby života (Lisa Aisato)
Lisa Aisato v knihe opisuje radosť, smútok, lásku, obavy a strachy, ktoré musí v živote prežívať každý z nás. Kniha síce obsahuje viac ilustrácií ako slov, ale nič nemení na tom, že pri listovaní podskočí srdce nejednému čitateľovi. Krásne ilustrácie nás privedú naspäť do detstva, puberty, niektorým možno ukážu, čo ich čaká v dospelosti a niektorým zasa pripomenú to, čo prežívali na jej začiatku. Nájdu sa v nej aj rodičia a objavia chaos, o ktorom im pri vychovávaní detí nikto nič nepovedal. Nádherná pripomienka toho, že život je farebný v každom období, aj keď to v tom momente občas nevidíme. Práve preto si kniha Všetky farby života zaslúži miesto medzi obľúbencami roka 2021.
Pridaj komentár