„V mojich románoch je historické pozadie prísne presné.“ – rozhovor s Kenom Follettom
Ken Follett patrí medzi svetovo najúspešnejších autorov. V roku 1989 vydal prvú časť série Kingsbridge – Piliere zeme, ktoré sa stali bestsellerom naprieč všetkými svetovými knižnými rebríčkami a pod réžiou Ridleyho Scotta sa pretavili aj do seriálového spracovania. V rozhovore s Kenom Follettom sa bližšie pozrieme na najnovšiu časť série, knihu Výzbroj svetla.
Výzbroj svetla sa odohráva počas priemyselnej revolúcie – čo vás priťahovalo k spracovaniu práve tohto konkrétneho obdobia?
Väčšina knihy sa odohráva na konci 18. storočia, ktoré bolo obdobím veľkých bojov. Konflikt je vždy skvelým základom pre román a v tomto období dochádzalo k potravinovým nepokojom, štrajkom a veľkým nepokojom medzi robotníkmi, ktorých prácu ohrozovali nové stroje. Tieto problémy ešte zhoršila vojna s Francúzskom, ktorá trvala 23 rokov a viedla k zvýšeniu daní a násilnému odvlečeniu mužov do boja proti Napoleonovi. Bolo to však aj obdobie sebazdokonaľovania, počas ktorého sa viac ľudí učilo čítať a venovalo čas vzdelávaniu.
Existujú nejaké paralely medzi obdobím, v ktorom sa odohráva Výzbroj svetla a súčasnosťou? Čo podľa vás zasiahne čitateľov?
V poslednom desaťročí 18. storočia došlo ku kríze životných nákladov, ktorú zažívame aj teraz v Británii a myslím, že aj obyvatelia v mnohých iných krajinách. V Británii sme ešte nemali potravinové nepokoje, ale vidíme, ako musia ľudia bojovať, aby vyžili. Koncom 18. storočia sa cena chleba zvýšila natoľko, že došlo k fenoménu nazývanému Vzbura žien v domácnosti, keď ženy, ktoré si nemohli dovoliť uživiť svoje rodiny, vtrhli do pekární a kradli chlieb.
Ste známy svojím dokonalým výskumom. Aký výskum predchádzal napísaniu Výzbroje svetla a ako sa to dá porovnať s výskumom, ktorý ste robili pre predchádzajúce knihy?
Veľa výskumu spočíva v čítaní kníh a máp, ale rád navštevujem aj konkrétne miesta. Pomáha mi to vizualizovať si udalosti príbehu, takže ich môžem čitateľovi lepšie priblížiť. Navštívil som múzeá, napríklad Quarry Bank Mill v anglickom grófstve Cheshire. V súčasnosti ho spravuje National Trust a kedysi to bola textilná továreň podobná tej, v ktorej pracovali moje postavy. Návšteva Quarry Bank mi priblížila najmä stroje, ktoré moje postavy používali – a neznesiteľný hluk, ktorý tieto stroje vydávali. Týždeň som strávil aj na bojisku pri Waterloo s odborným sprievodcom, ktorý je sám generálom vo výslužbe. Chodil som po teréne a študoval polia, lesy a hospodárske budovy.
Vaše knihy sú známe širokou škálou rozmanitých postáv – čo nám môžete povedať o postavách v knihe Výzbroj svetla a máte nejaké obľúbené?
Kniha sa začína ženou menom Sal, ktorá spriada vlnu na niť pripravenú na utkanie látky. Sal je skutočná drsňáčka, ale má aj jemnejšiu, romantickejšiu povahu. Jej syn Kit, ktorý spočiatku pracuje spolu so Sal v pradiarni, nakoniec vynájde nové spriadacie stroje. Je tu aj Amos, dobrosrdečný majiteľ mlyna, ktorého tyranský otec mu zanechal kopec dlhov, David Shoveller, prezývaný Spade, múdry a bystrý obchodník, ktorý sa stane mozgom odborového hnutia v Kingsbridge, a Elsie Latimerová, biskupova dcéra, ktorá svoj voľný čas venuje vedeniu nedeľnej školy pre najchudobnejšie deti v Kingsbridge. Je to veľmi obdivuhodná postava, ale jednou z mojich najobľúbenejších postáv je Jane Midwinterová. Je to metodistka a spoločenská pracovníčka. Je egocentrická a robí zlé rozhodnutia, ale má odvahu.
V priebehu rokov ste napísali niekoľko známych zloduchov. Môžeme v novej knihe očakávať nejaké skutočne podlé postavy?
Hlavným zloduchom tejto knihy je muž menom Joseph Hornbeam, bezohľadný obchodník, ktorý skrýva temné tajomstvo o svojej minulosti. Je to ten najhorší typ zamestnávateľa, akého si viete predstaviť, a dúfam, že nikto z čitateľov nemá takého zlého šéfa. V prvej verzii mali moji redaktori v Londýne a New Yorku pocit, že som sa s ňou v závere nevysporiadal dostatočne primerane, takže pri prepisovaní som jeho koniec o dosť zhoršil a moji čitatelia povedali, že to bolo oveľa uspokojivejšie. Je strašný, ale zároveň je to jedna z mojich najobľúbenejších postáv v knihe.
V minulosti ste sa pri tvorbe svojich titulov inšpirovali Bibliou. Je názov Výzbroj svetla biblickým odkazom a čo nám môžete povedať o jeho význame?
Áno, názov knihy pochádza z citátu z Listu Rimanom: „Zhoďme teda skutky tmy a oblečme sa do výzbroje svetla.“ (List Rimanom 13:12). Výzbroj svetla som si za názov vybral preto, lebo v 18. storočí sa ľudia aktívne snažili zlepšiť prostredníctvom vzdelania. V tomto prípade je teda tma symbolom nevedomosti a svetlo predstavuje zbavovanie sa nevedomosti prostredníctvom vzdelania.
Výzbroj svetla je piatou knihou zo série Kingsbridge. Čo vás núti vracať sa do Kingsbridge a vďaka čomu toto fiktívne mesto tak veľmi rezonuje s vašimi čitateľmi?
Keď som pred viac ako tridsiatimi rokmi prvýkrát vytvoril Kingsbridge pre knihu Piliere zeme, nikdy by mi ani nenapadlo, akú náklonnosť si k nemu moji čitatelia vytvoria. Kingsbridge sa pre mňa stal symbolom celej Británie. Keď chcem vyrozprávať nejaký príbeh z histórie, napríklad o veľkej morovej epidémii alebo priemyselnej revolúcii, teda o rozsiahlych udalostiach, ktoré trvajú celé desaťročia a ktoré ovplyvnili obrovské množstvo ľudí, veľmi mi pomáha, keď si ich predstavím na nejakom menšom známom mieste, a pre mňa sa týmto miestom stal Kingsbridge. Samozrejme, Kingsbridge má osobitný význam aj pre mnohých mojich čitateľov a veľmi mi lichotí, že som vytvoril fiktívne miesto, ktoré je pre niektorých ľudí rovnako dôležité ako mnohé skutočné miesta, ktoré poznali a navštívili.
Časti knihy Výzbroj svetla sa odohrávajú počas bitky pri Waterloo. Je ťažké zakomponovať skutočné historické udalosti a osoby do vymysleného príbehu? Držíte sa striktne faktov, alebo využívate nejakú „tvorivú licenciu“?
Nikdy nevyužívam tvorivú licenciu na zmenu histórie. Verím, že mojim čitateľom sa páči, že v mojich románoch je historické pozadie prísne presné. Mávam problémy, keď história nezodpovedá zápletke, ktorú chcem napísať, ale vždy mením zápletku, nikdy nie históriu.
Už ste povedali, že Výzbroj svetla je o „boji za slobodu”. Môžete to trochu rozviesť? Je to ústredná téma knihy a vášho písania všeobecne?
Veľa mojich kníh je o boji obyčajných ľudí za slobodu a za svoje práva v nespravodlivých spoločnostiach a Výzbroj svetla nie je výnimkou. Počas priemyselnej revolúcie sa odohrával veľký boj za právo založiť odbory a bojovať za lepšie mzdové a pracovné podmienky. Britská vláda to v roku 1799 vyhlásila za trestný čin, ale 25-ročná kampaň pracujúcich a ich spojencov nakoniec dosiahla zmenu zákona.
Prečo si myslíte, že historická literatúra je taká populárna?
V historických románoch sú ľudia v podstate rovnakí ako my, ale žijú v úplne iných podmienkach. Bojovali so všetkými základnými problémami, ktoré máme aj my – láska, manželstvo a deti, práca a peniaze, násilie a vojna, ale ich život bol oveľa ťažší. Nemôžeme sa ubrániť otázke, ako by sme si v ich ťažkých podmienkach poradili my.
Myslíte si, že ste Kingsbridge navštívili naposledy, alebo existuje šanca, že sa doň v budúcnosti opäť vrátite?
Momentálne nemám v pláne sa do Kingsbridge opäť vrátiť, ale ako sa hovorí, nikdy nehovor nikdy.
Pridaj komentár