Využíva sa čítanie mimiky v slovenskej kriminalistike?
Nemeckému autorovi psychotrilerov vychádza tento mesiac v našom vydavateľstve už štrnásta kniha – Mimika. Čitateľov opäť čaká to, na čo sú pri tomto autorovi zvyknutí – dej plný napätia, zvratov, nečakaných rozuzlení a napínavých, akčných scén, v ktorých bude hlavnou hrdinkou odborníčka na reč tela a mimickú rezonanciu.
My sme boli zvedaví, ako je to s mimikou páchateľov pri vyšetrovaní na Slovensku. Podľa akých neverbálnych gést sa páchateľ prezradí, aké neverbálne gestá si vyšetrovatelia všímajú, alebo akú dôležitosť im prikladajú? Na tieto (a viaceré) otázky nám zodpovedala pani JUDr. Sabina D.: „V prvom rade je tzv. reč tela výhradne individuálna, každý človek sa navonok prejavuje iným spôsobom. Jestvujú osoby, ktoré sú tzv. ľahko čitateľné a ich rečou tela nám o sebe veľa prezradia. Veľká skupina ľudí, medzi ktorú môžeme radiť aj niektorých páchateľov trestnej činnosti, je takmer nečitateľná a ich emócie ako sú strach, napätie, zamlčovanie, neprejavujú navonok takmer vôbec.”
Pani JUDr. Sabina D. spomína aj to, aký dôležitý je čas výsluchu.
„Podstatný rozdiel môžeme vidieť v tom, ak vyšetrovateľ vykonáva úkony s páchateľom, ktorý bol pristihnutý pri páchaní trestnej činnosti, prípadne bezprostredne po jej spáchaní a je predvedený pred vyšetrovateľa takmer ihneď. A následne tiež v tom, keď sa osoba podozrivá z trestnej činnosti dostaví za účelom jej výsluchu po uplynutí väčšieho časového horizontu po jej spáchaní. V prvom prípade je pre vyšetrovateľa skúmanie gestikulácie a mimiky páchateľa jednoduchšie. Naopak v druhom prípade je pre vyšetrovateľa náročnejšie dešifrovať neverbálny prejav takéhoto páchateľa a to práve z dôvodu páchateľovej časovej dispozície, počas ktorej má priestor k tvorbe jeho verzií spáchania skutku a najmä k príprave a dôkladnému naučeniu sa jeho výpovede, čo mu jednoduchšie umožňuje potláčať neverbálne prejavy, ktoré by jeho prípadné klamstvo prezradili.”
„Istá časť skupiny prvopáchateľov sa po neverbálnej stránke očami vyšetrovateľa ľahšie číta, nakoľko nemá s trestným konaním väčšie skúsenosti,… Opačný prípad môže predstavovať recidivista, ktorý má bohaté skúsenosti s páchaním trestnej činnosti a ktorý zo svojej minulosti dokonale ovláda postup orgánov činných v trestnom konaní. Väčšina recidivistov sa z tohto dôvodu dokáže ihneď bezprostredne po spáchaní trestného činu pripraviť, a svoju reč tela striktne držať na uzde tak, aby bola pre kriminalistov takmer absolútne nečitateľná.”
Akú dôležitosť prikladajú vyšetrovatelia neverbálnym gestám?
„V súvislosti s problematikou neverbálnej komunikácie a reči tela páchateľov trestnej činnosti je rovnako dôležité podotknúť, že neverbálna komunikácia pre kriminalistu môže predstavovať iba podpornú a v podstate nepoužiteľnú informáciu v trestnom konaní, nakoľko to, či osoba zamlčuje, uvádza nepravdivé skutočnosti, alebo práve naopak uvádza výhradnú pravdu, je potrebné dokázať v procese analýzou zhromaždených dôkazných prostriedkov, ktoré nám vymedzuje Trestný poriadok. Informácie z neverbálnej komunikácie sú pre kriminalistu aj napriek tomu dôležité a nápomocné, najmä pri vytyčovaní vyšetrovacích verzií.”
Podľa akých neverbálnych gést sa páchateľ najčastejšie prezradí?
„Z teórie vieme, že oči z hľadiska forenznej psychológie predstavujú tzv. okno do duše. Z toho vyplýva, že ak páchateľ zamlčuje podstatné skutočnosti, prípadne uvádza nepravdivé skutočnosti, je preňho nepríjemné a takmer nemožné pozrieť sa do očí vyšetrovateľovi, či osobe, ktorú má v záujme oklamať. Takáto osoba teda zväčša uhýba pohľadom a svoj pohľad sústredí na zem pod seba, prípadne na predmety, ktoré sa nachádzajú v jej bezprostrednej blízkosti. Aj očný kontakt je však nutné posudzovať individuálne. Existuje skupina osôb, ktorým je nepríjemné hľadenie do očí inej osobe bez toho, aby mali v úmysle klamať. V súvislosti s očným kontaktom je tiež dôležitý pohyb očí páchateľa. Osoby ktoré klamú, zväčša smerujú ich oči doľava, akoby sa snažili urýchlene vymyslieť nejakú podľa ich presvedčenia správnu odpoveď.”
Aké neverbálne gestá si vyšetrovatelia všímajú a ktoré sú dôležité?
„Úlohou každého kriminalistu je podrobne počas akéhokoľvek úkonu sledovať osobu, s ktorou úkon vykonáva, ako celok. Tým si dokáže o osobe vytvoriť predstavu, čo mu následne môže pomôcť pri zvolení taktiky ako s osobou komunikovať. Každá osoba je výhradne individuálna. Preto je podľa môjho názoru potrebné osobu vnímať ako celok. Nejestvuje výhradne zoznam gést, ktoré by sme vyhodnocovali ako dôležitejšie a ktoré ako menej dôležité.”
Ďakujeme pani JUDr. Sabine D. za odpovede na naše otázky. Najnovší psychotriler Sebastiana Fitzeka vychádza v našom vydavateľstve 16. 6., a vy si ho už teraz môžete predobjednať za zvýhodnenú cenu. A čo vám určite môžeme sľúbiť je, že tentokrát to bude opäť jazda. Dáte sa zlákať?
Pridaj komentár